SOSYAL HİZMET PROJELERİMİZ

Sosyal Hizmet Projelerimiz, Başkanlığımıza bağlı olarak faaliyet göstermekte olan Sosyal Hizmetler Birimi tarafından hayata geçirilmektedir.

Sosyal Hizmetler Birimi eğitimin her alanında sosyal sorumluluk bilincini yerleştirmek amacıyla kurulduğu günden bu yana çeşitli projeler gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmeye devam etmektedir. Gerçekleştirilen projelerle; Üniversitemiz öğrencilerine sosyal hizmet verilmesi, sosyal sorumluluk bilincinin pekiştirilmesi ve bu projeler aracılığıyla üniversite-kamuoyu arasında köprü oluşturulması hedeflenmektedir.

 “HAYATA BAĞLAN” PROJESİ

2010 yılından itibaren yürütülmekte olan “Hayata Bağlan Projesi” kapsamında; Üniversitemiz ile İzmir İl Sağlık Müdürlüğü arasında 27.02.2017 tarihinde 1 yıl süreli protokol imzalanmıştır.  Bu protokol gereğince, ekibimiz ve proje paydaşımız İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ekibi ile birlikte Üniversitemiz yüksekokul ve meslek yüksekokullarında öğrenim gören öğrencilerimizin madde bağımlılığına karşı farkındalıklarının arttırılması amacı ile Bağımlılık-Madde Bağımlılığı Eğitimleri verilmiş; toplam 708 öğrenciye ulaşılmıştır.

2018 yılında protokolün yenilenmesi ve fakültelerimizde eğitim gören öğrencilerimize ulaşılması hedeflenmektedir.

 

 “ÜNİVERSİTENDE SENİN DE BİR DİKİLİ AĞACIN OLSUN”

Üniversitende Senin De Bir Dikili Ağacın Olsun” projesi ile Üniversitemiz personeli ve öğrencilerinde aidiyet duygusunun pekiştirilmesi ve yeşil dokunun artırılması amaçlanmaktadır. 2005 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmekte olan bu proje kapsamında projenin hedef kitlesi olan; öğrencilerimizin katıldığı bir törenle Üniversitemiz üst yönetimi, akademik ve idari personelimiz ile birlikte, yerleşkelerimizde belirlenen alanlarda fidan dikimi gerçekleştirilmektedir. Projenin uygulamaya başlandığı yıldan bu yana farklı yıllarda İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve Üniversitemiz Destek Hizmetleri Şube Müdürlüğü ile proje ortaklığı yapılmıştır. 2017 yılı itibariyle 1600’ü aşkın fidanın dikimi gerçekleştirilmiştir.

 

 “MUTLU YÜZLER”

2016-2017 eğitim–öğretim yılında Üniversitemiz Hastanesinde çocuk hastalara yönelik “Mutlu Yüzler”  adlı proje yürütülmeye başlanmıştır.  Üniversitemiz Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda yatarak tedavi görmekte olan hasta çocuklar için, haftada bir gün, drama ve çeşitli oyun çalışmaları gerçekleştirilmekte, masa oyunları oynanıp, boya ve el işi aktiviteleri yapılıp, bilmece, şarkı ve hikâyeler öğretilmektedir. Üniversitemiz matbaasında basılan özgün Mutlu Yüzler dergisi ve kuru boyalar ise hasta çocuklara hediye edilmektedir.

Ayrıca Profesyonel Masal Anlatıcısı Sıla TOPÇAM, projemize gönüllü katılarak; belirlenen tarihlerde gelip, hasta çocuklara, yaşlarına uygun masallar anlatmaktadır.

2016-2017 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında iki ay gibi kısa bir sürede 9 etkinlik gerçekleştirilmiş olup; toplam 71 hasta çocuğa ulaşılmıştır. 2018 yılında da projeye devam edilecektir.

Ayrıca, masal anlatımı etkinliklerinin sürdürülebilir olması için gönüllülük temelli altı çalışanımıza masal eğitimi verilecektir.

Altı ay sürecek eğitimden sonra çalışanlarımız dönüşümlü olarak hastanemizde yatarak tedavi görmekte olan hasta çocuklara masal anlatımı gerçekleştireceklerdir.


Font Boyutunu Değiştir
Kontrast